Soms loopt water zelfs de huizen binnen, via het toilet of de tegels in de tuin. Door regenwater te scheiden, voorkomen we overbelasting op het riool, vullen we de grondwatervoorraad aan en besparen we kosten voor rioolwaterzuivering. Daarnaast kunt u regenwater gebruiken als gietwater, dat bespaart drinkwatergebruik. Als inwoner kunt u helpen door uw regenpijp los te koppelen van het riool. De gemeente doet dit al in de openbare ruimte en kan u hierbij helpen. Per wijk legt de gemeente, wanneer zij het riool vervangt, gescheiden riolering aan. Als inwoner kunt u daarop aansluiten.
Regenwater is gratis en ideaal om planten mee water te geven. Daarnaast is het ook beter voor uw planten dan drinkwater, omdat er geen kalk in zit.
Wat kunt u zelf doen
- Vang regenwater op in een regenton
- Koppel de regenpijp af van het riool
- Plaats een regentank in uw tuin
Onderstaande ideeën hebben wij ontvangen naar aanleiding van de de prijsvraag in de zomer van 2021 waarin de beste tips werden beloond met een regenton:
- Koppel je regenafvoer los van het riool. Pak dit eventueel samen met je buren op als de regenpijp op de erfafscheiding ligt. Laat dit bijvoorbeeld uitkomen op een plantenbak die dient als erfscheiding. Op die manier is er een groene erfscheiding, die tegelijkertijd slechts enkele keren per jaar bij langdurige droogte besproeit moet worden, maar de rest van het jaar genoeg heeft aan het regenwater
- Met een regenton vang je veel water op dat je in droge perioden aan de plantjes kan geven (via een slang aan het kraantje). Als je geen regenton hebt, zet dan je gieter in de tuin. Alle beetjes helpen
- Monteer een tweede kraan halverwege de regenton die je op hebt staan. Als je deze dicht draait vlak voor de regenbui, ontstaat er in de regenton een efficiënte berging die meer bijdraagt aan het bergingsvermogen in een woonwijk dan allemaal volle regentonnen na een regenrijke periode waarin nauwelijks water wordt gebruikt vanuit de regenton. Dit is eventueel te automatiseren, met een klik-aan-klik-uit systeem dat een klepje op de regenton aanstuurt. Door de informatie van buien te gebruiken, kan je op deze manier een zeer efficiënte waterberging realiseren. Vervolgstap zou zijn om dit waterbergingssysteem aan te sluiten op het waterbergingssysteem van het Hoogheemraadschap
- Graaf infiltratieblokken in en koppel deze aan de regenafvoer